W roku 2024 przypadają jubileusze: 70-lecia studiów nad historią sztuki w ATK/UKSW oraz 60-lecia uchwalenia Karty Weneckiej – zasadniczego dokumentu doktrynalnego opracowanego z myślą o ochronie zabytków.

Z tej okazji pragniemy zaprosić Państwa do udziału w konferencji naukowej poświęconej aktualnej doktrynie konserwatorskiej pt. Współczesna doktryna konserwatorska w świetle Karty Weneckiej, organizowanej przez Katedrę Konserwacji Zabytków i Ochrony Krajobrazu UKSW w Warszawie oraz Komisję Teorii Konserwacji Zabytków Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków PKN ICOMOS. Konferencję inaugurującą obchody 70-lecia studiów nad historią sztuki w ATK/UKSW oraz 60-lecia uchwalenia Karty Weneckiej objął patronatem honorowym JM Rektor UKSW – ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Na konferencję zapraszamy studentów, naukowców i służby konserwatorskie. Cykl wykładów prowadzonych przez wybitnych ekspertów ICOMOS ma charakter przekrojowy, pogłębiający wiedzę na temat doktryny ochrony zabytków. Referaty porządkują rangę ważności wielu już dokumentów międzynarodowych i krajowych  tworzących podstawy współczesnej doktryny i interpretują obecne podejście do wielu zjawisk zachodzących w dziedzictwie kulturowym. Część wprowadzającą poświęcono ewolucji i roli współczesnej teorii konserwatorskiej, kolejne referaty omawiają wybrane grupy zasobu zabytkowego, dotyczącego krajobrazu kulturowego, fortyfikacji i modernizmu.

SZCZEGÓŁOWY PLAN KONFERENCJI:

plan konferencji 6-06-2024

Wydarzenie odbędzie się 6 czerwca 2024 roku (online) w godzinach 10.00 – 16.00. Do konferencji można dołączyć poprzez platformę Webex pod linkiem

prof. dr hab. Czesław Grajewski, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UKSW prof. dr hab. Bogusław Szmygin, Prezes PKN ICOMOS