Zapraszamy i zachęcamy studentów IHS (historii sztuki, ODKiŚ, ZDK) do udziału w pracach inwentaryzatorskich w pracowni Karola Tchorka w Warszawie – nowo tworzonym oddziale Muzeum Warszawy. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zdobyć lub pogłębić praktyczne doświadczenie w zakresie inwentaryzowania kolekcji muzealnych, mają zapał i chęć by włączyć się w działania organizacyjne nowej placówki i chcą poznać praktyczne wyzwania zawodu muzealnika.

Prace odbywać się będą w ramach porozumienia pomiędzy UKSW a Muzeum Warszawy i mogą zostać uznane za realizację praktyk studenckich lub wolontariatu.

Do podjęcia prac niezbędne jest uczestnictwo w szkoleniu, które przeprowadzą pracownicy Muzeum we czwartek 17 listopada w godz. 8.00-12.00 w pracowni Tchorka, ul. Smolna 36.

Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy lub osobisty (podczas dyżuru) z prof. Katarzyną Chrudzimską-Uherą.

Pracownia Karola Tchorka, to unikatowe w skali Warszawy miejsce, jedna z najdłużej i nieprzerwanie działających stołecznych pracowni artystycznych, przez kolejne dekady wzbogacana aktywnością kolejnych pokoleń twórców. Tutaj powstawały projekty rzeźbiarskie Karola Tchorka, do dziś przechowywane wraz z tworzoną przez niego kolekcją dzieł sztuki, a także dokumentacją i autorskim wyposażeniem. Tu pracował także syn Karola, Mariusz Tchorek – krytyk sztuki i współtwórca Galerii Foksal, a po śmierci obu twórców pracownię przez wiele lat prowadziła żona Mariusza, Kathy Bentall, zamieniając ją w miejsce dostępne dla publiczności, badaczy oraz miłośników sztuki i historii Warszawy. W 2021 r. artystka zdecydowała się przekazać pracownię miastu. Ze względu na unikatowość tego wnętrza jak i jego znaczenie dla życia artystycznego i dziejów miasta, pracownię wpisano do rejestru Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych.